MAMMOCENTRUM KLATOVY : CO JE SCREENING PRSU

Cesta: www.mammocentrum.eu > Co je screening prsu

Kontakty

Nerudova 607/3
339 01 Klatovy
Telefon: 376 315 554
Mobil: 724 122 034
E-mail: mammocentrum@email.cz

Máchova 566
334 01 Přeštice
Telefon: 377 222 388
Mobil: 724 744 962

Nepřehlédněte

Co je screening prsu

Mamografický screening patří mezi preventivní vyšetření. Cílem mamografického vyšetření je vyhledávání a včasný záchyt minimálních nádorů v prsní žláze.

V České republice má nárok na mamograf každá žena od 45 let věku (bez omezení horní věkové hranice). Podmínkami na screeningové vyšetření je tedy dosažení věku 45 let a žádanka vystavená jednou za dva roky gynekologem nebo praktickým lékařem.

Žena však může jít na mamografické vyšetření i bez doporučení (žádanky), vyšetření v tomto případě není hrazeno pojišťovnami. Pojišťovny nehradí také preventivní vyšetření prováděné pod 45. rok věku (s výjimkou pojišťovny 207) a častěji než ve dvouročních intervalech.

Karcinom prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, jehož výskyt stále stoupá. V počátečním stádiu zhoubného nádoru prsu nemusí mít žena žádné příznaky. Větší nádor se může projevit bulkou v prsu, vtažením kůže nebo změnou její barvy, zvětšením prsu nebo jeho deformací. Někdy přichází žena s bulkou v podpaží nebo i se sekrecí z bradavky. Až 90 % pacientek, u nichž je nádor odhalen včas, může být současnými léčebnými postupy vyléčeno.

Důležité je, by ženy chodily na kontroly pravidelně a osvojily si návštěvu akreditovaného mammografického centra stejně tak jako pravidelnou roční prohlídku u gynekologa a zubaře. Specialisté na prsní choroby ženám doporučují rovněž pravidelnou roční prohlídku – v mezidobí mezi mamografickým vyšetřením se objednat na sonografické vyšetření (není hrazeno pojišťovnami).

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ